Bilgi Bankası
SetuP Yazılım Destek Sayfası > SetuP Yazılım Destek Sayfası > Bilgi Bankası

Yardım ara:


Haber Ekle

Çözüm

Yeni Bir haber eklemek için Haber Yönetimi -> Haber Ekle bölümünü kullanmanız gerekmektedir.

Bu sayfa aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır.

  • Başlık
  • Özet
  • Detay
  • Kategoriler
  • Haber Kaynağı
  • Yazar
  • Durum
  • Kayıt Tarihi

Bu bölümde öne çıkan unsurlar ise; Kategoriler, Resim Düzenle, Resim Yazısı ve Haber Kaynağı bölümleridir.

Detay : Haberin tüm içeriğini bu alana girmeniz gerekmektedir. Eğer başka bir siteden aldığınız bir yazıyı kullanacaksanız, lütfen öncelikle Not Defteri tarzında bir programla, yazıyı mevcut html kodlarından temizleyiniz. Bu sayede sistem otomatik yazı tipini kullanacak ve yazınız çok daha düzgün görünecektir. Diğer türlü başka bir siteden direkt alıntı yaptığınızda hatalı yazı tipi veya kopuk bağlantılar olduğu gibi gelecek ve az da olsa sorun yaşama ihtimaliniz olacaktır.

Video Kodu : Haberle ilgili YouTube'a eklediğiniz videoların kodunu buraya girebilirsiniz. Video kodu adres satırında v= den sonra gelen kısımdır. Örnek : www.youtube.com/watch?v=6sXRQAtLj

Dilerseniz başka kaynaklardan da siteye video ekleyebilirsiniz. Bunun için haber ekleme menüsünde bulunan Ekle -> Video Ekle/düzenle menüsünü kullanabilirsiniz. Bu sayede sitenize yüklemeden video gösterimi yapabilirsiniz. Ancak kullandığınız kaynaktan video silindiğinde sayfadan da silineceğini unutmayınız. Bu nedenle videolarınızı kendi sitenize eklemenizi öneriyoruz.

Kategoriler : Bu bölüme mevcut kategori listesinden dilediğiniz kadar seçim yapabilirsiniz. Haberiniz, seçtiğiniz tüm kategorilerde diğerlerinden bağımsız olarak yayınlanacaktır.

Herhangi bir alt kategoriyi seçtiğinizde, o kategorinin ait olduğu üst kategori de otomatik olarak eklenmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse Spor kategorisinin altında Basketbol, Futbol, Tenis gibi kategoriler olduğunu düşünün. Futbol kategorisine bir haber yüklediğinizde bu haber otomatik olarak Spor kategorisi altında da listelenecektir. Bu nedenle üst kategoriyi ayrıca eklemenize gerek yoktur.

Haber Kaynağı : Daha önceden eklediğiniz haber kaynakları arasından seçim yaparak haberin altında otomatik olarak gözükmesi için bu bölümden seçim yapmanız gerekmektedir.

Yazar : Haberin kimin tarafından hazırlandığının sayfada görünmesini istiyorsanız bu bölümden yazar, yani muhabir ismini seçebilirsiniz. Muhabirin adının gözükmesini istemiyorsanız bu bölümü boş bırakabilirsiniz. 

İlgili tüm alanları doldurduktan sonra Kaydet düğmesine basmanız halinde sistem sizi resim alanına yönlendirecektir.

Resim Ekleme : Bu bölümü tıkladığınızda haber içinde kullanmak istediğiniz resmi belirleyeceğiniz bir sayfa açılacaktır. Dosya Seç düğmesini tıklayarak resim seçtikten sonra, resmin sisteme yüklenmesi için Resmi Kaydet düğmesine basınız.

Yüklemiş olduğunuz resim sayfanın hemen altındaki Resmi Ufalt / Yeniden Boyutlandır bölümünde gözükecektir. Bu bölümde fare imlecinizi resmin dilediğiniz yerinden tutarak 4:3 orantısı içinde seçip, Boyutlandır düğmesine basarak otomatik olarak kesebilirsiniz.

Resmi yükledikten sonra, sağ üst köşede bulunan Habere Geri Dön düğmesini tıklayarak, açılan sayfada Resim Yazısı bölümünden resmin üstüne yazı ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz yazı, haber detay sayfasında gözükecektir.

Not: Haber eklerken bu bölüm ilk ekranda çıkmamaktadır. Haberin tüm bilgilerini girdikten sonra Kaydet düğmesini tıkladığınızda resim ekleme için ayrıca bir sayfa açılacaktır. Habere resim ekleme işlemleri bu sayfadan yapılmaktadır. 

Haber Etiketleri : Haber etiketleri hem konuları içeriklerine göre ayırmaya hem de ara motorlarına yön göstermeye yarar. Etiket olarak eklediğiniz kelimeler keywords olarak kaydedilmektedir.

Seo Başlığı : Bu bölümde seo başlığınızı (title) özelleştirebilirsiniz. Boş bıraktığınızda haber başlığı kullanılacaktır.

Seo Açıklama : Bu bölümde seo açıklamanızı (description) özelleştirebilirsiniz. Boş bıraktığınızda haber özeti kullanılacaktır.

 

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Haber Düzenleme
Makale Düzenleme
Sayfa Ekle
Makale Ekle
Fotoğraf Ekleme / Düzenleme
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 5
Kategori: Haber Yönetimi
Verilen Puan (Oylar): İçerik Puanı 3.8/5.0 (36)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid