Bilgi Bankası
SetuP Yazılım Destek Sayfası > SetuP Yazılım Destek Sayfası > Bilgi Bankası

Yardım ara:


Site Trafiği Nasıl Hesaplanıyor?

Çözüm

Sunucularımız tarafından ölçülen istatistik raporlarını bu bölümden alabilirsiniz. Günlük kayıtlar sadece içinde bulunduğumuz ay için verilmektedir. Tüm değerler yaklaşık 48 saat geriden gelmektedir. Bu nedenle son gün rakamları dikkate alınmamalıdır.

 

Trafik verileri nasıl hesaplanmaktadır?

Sunucu trafiği, kullandığımız yazılım tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır. Bu hesap yapılırken, ziyaretçilerin siteye giriş sayısı, kaç sayfa gezdiği, gezdiği sayfanın içerik yoğunluğu gibi bilgiler dikkate alınmaktadır.

Örnek olarak açıklamak gerekirse, ortalama sayfa yoğunluğunuz (sayfa içindeki resim ve yazıların boyutu) 500 kb. olduğunu düşünelim. Her ziyaretçinizin ortalama 10 sayfa gezmesi durumunda, kişi başı trafik 5 mb. olacaktır. Bu şekilde günde 100 kişinin girdiği bir sitenin, günlük trafiği 500 mb. olacaktır. Aylık trafik ise 15 gb. olarak gerçekleşecektir. 

Bu hesabı yaparken aldığımız değerler tamamen örnek olarak verilmiştir. Kabaca hesap yaptığımızda 1 kişinin 10 sayfa gezmesiyle, 10 kişinin 1'er sayfa gezmesi aynı trafiğin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle trafik hesabı yaparken ziyaretçi sayısını baz alamazsınız.

Ayrıca, kişilerin site başı gezeceği sayfa miktarı değişebileceği gibi, her sayfanın içerik yoğunluğu, yani kilobyte cinsinden boyutu da farklıdır. İçinde büyük boyutlu resimlerin olduğu bir sayfa ile, daha az resim olan sayfaların trafik yükü çok farklı olacaktır. Yine aynı şekilde ana sayfanın içeriği ile alt sayfaların içeriği birbirinden tamamen farklıdır. Ana sayfa içinde resim sayısının fazla olmasından dolayı, 1 ana sayfa ziyareti, 10 alt sayfa ziyaretinden daha fazla trafik yaratabilir.

 

Yeterince açık olmadı mı? Örneklerle açıklayalım...

Aylık 500 dakika limiti olan telefon hattınız olduğunu düşünelim. Bu 500 dakikayı, 500 kişi ile 1'er dakika konuşarak tüketebileceğiniz gibi, tek 1 kişi ile 500 dakika konuşarak da bitirebilirsiniz. Önemli olan kaç kişi ile konuştuğunuz değil, toplam limitinizi nasıl kullandığınızdır.

veya,

Yine aylık 1gb olan cep telefonu internet paketinizi, onlarca site gezdiğiniz halde bitiremezken, sadece 1 adet HD film seyrederek 1-2 saat içinde tamamen bitirebilirsiniz.

Sonuç olarak, trafik kullanımı ziyaretçi sayısı ile birebir orantılı değildir. 

 

Sitedeki ziyaretçi rakamları Analitikle uyuşmuyor

Analitik üzerinde gördüğünüz sayılar sitenizin sadece ziyaretçi trafiğini göstermektedir. Bunun dışında kalan yönetici girişleri, sosyal medya ve arama motorları girişleri Google Analitik veya benzeri siteler tarafından ölçülmemektedir. Java veya 3. parti korumalı güvenlik yazılımı kullanan ziyaretçilerin trafiği de analitik ve benzeri uygulamalar tarafından takip edilememektedir.

Tüm bunlar dikkate alındığında, sayaç bilgilerimizin analitik verilerinden yüksek çıkması normaldir.

Sitenizde gördüğünüz tüm sayaçlar sunucu tarafından otomatik olarak hesaplanmaktadır ve hiç bir suistimale izin vermeyecek kadar kesindir.

 

 

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Haber İçinde Etiket Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Genel Ayarlar
Google Özel Arama Motoru
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 53
Kategori: Site Yönetimi
Verilen Puan (Oylar): İçerik Puanı 4.8/5.0 (171)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid