Bilgi Bankası
SetuP Yazılım Destek Sayfası > SetuP Yazılım Destek Sayfası > Bilgi Bankası

Yardım ara:


Ana Sayfayı Düzenle

Çözüm

Site Yönetimi -> Ana Sayfayı Düzenle

Bizi diğer haber yazılımlarından ayıran en önemli kısım burasıdır. Diğer sitelerin aksine haber sitenizin ana sayfasını siz kendiniz yönetebilirsiniz. Hangi haberin nerede yayınlanacağından tutun da, hangi şekilde yayınlayacağınıza bile siz karar vereceksiniz. Dilerseniz kategori başlıklarının kalıp kalmayacağına da karar verebilirsiniz, bölümlerin renklerini de değiştirebilirsiniz, 

Ana sayfanızda bulunan modülleri değiştirerek sitenizi yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bu sayede binlerce değişik tema görünümü elde edebilirsiniz.

Ana Sayfa Görünümünü değiştirmek için, Kategori bölümünden konu başlığını seçip, modül bölümünden de kullanmak istediğiniz modülü seçiniz. Haber sayısı da girdikten sonra işleminiz tamamdır. Bu şekilde ana sayfayı bölüm bölüm kolayca düzenleyebilirsiniz.

 

Ana Sayfa Yönetimi başlıça aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır.

  • Taşı
  • Kategori
  • Başlık
  • Modül
  • Renk
  • Haber Sayısı
  • İlk Haber Sırası

Taşı : Ana sayfadaki haberler, düzenleme ekranında göründüğü sıralama ile yayınlanmaktadır. Eğer bu sıralamayı değiştirmek isterseniz her satırın en başında bulunan  işaretinden tutarak kategoriyi sürükleyebilirsiniz. 

Taşıdığınız kategori, üzerine geldiğiniz kategorinin okun gösterdiği şekilde altına eklenecektir. Güncelle düğmesini tıkladığınızda ana sayfanın yeni sıralaması bu şekilde oluşacaktır.  

Kategori : Oluşturduğunuz haber kategorileri, reklam alanları, yazarlar ve en çok okunan haberler grupları gibi alanlar burada yer almaktadır. Ana sayfada yer almasını istediğiniz sıralamaya göre buradan kategori seçebilirsiniz. Dikkat! İçinde haber olmayan, boş kategoriler ana sayfada gözükmeyecektir.

Bu bölümde, kategori dışında kullanabileceğiniz bölümler de bulunmaktadır. Foto Galeri, Video Galeri, Yazarlar, Etiket Bulutu, Hava Durumu, Piyasalar ve Futbol Ligleri Puan Durumu gibi modülleri de buradan sayfanıza ekleyebilirsiniz. 

Başlık : Yayınladığınız haber kategorisinin üstünde bölüm başlığının gözükmesini istiyorsanız bu bölümü Evet olarak seçmeniz gerekmektedir.

Modül : Ana sayfada yer alan haber ve reklam kategorileri için değişik modüllerimiz bulunmaktadır. Sütun sayısına veya gösterim tarzına göre değişen bu modüller sayesinde ana sayfanızı yüzlerce değişik şekilde oluşturabilirsiniz. Üstelik hiç bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan, hem de saniyeler içinde... 

Renk : Seçtiğiniz modülün çevresinde ince bir çizgi oluşturmak ve bu sayede diğer kategorilerden ayırmak isterseniz buraya renk kodu girebilirsiniz. Renk kodları genel olarak html kodlarından oluşmaktadır. Bu sayede binlerce renkten dilediğinizi seçebilirsiniz. 

Haber Sayısı : Seçtiğiniz modül içinde yayınlanmasını istediğiniz haber sayısını buraya yazmanız gerekmektedir. Göz zevkinize göre yayınlanan haber sayısını arttırıp, azaltabilirsiniz.

  • İlk Haber Sırası : En önemli ve kullanışlı bölümlerden biridir. Ana sayfa içinde bazı haberleri değişik kısımlarda yayınlamak isteyebilirsiniz. Örneğin/ Sayfanın en başına Manşet adlı bir kategori tanımlayıp Üç Sutun Yanyana Resimli modülünü seçmiş olalım. Haber sayısını 5, ilk haber sayısını 1 olarak belirleyelim. 
  • Ana Sayfayı kaydettiğimiz zaman sitenin en başında yer alan manşet bölümünde 5 tane haber yayınlanacaktır.
  • Manşet kategorisine her yeni haber eklendiğinde eski haberler yayından otomatik olarak çıkacaktır. İlk haber sırası tam da burada devreye giriyor. Ana sayfanın bir başka bölümünde, hatta dilediğiniz başka bir temayı seçerek yine manşet kategorisini seçin. Yayınlanacak haber sayısını dilediğiniz gibi belirleyin. İlk haber sırasını ise daha önce manşet bölümünde yayınlanan haber sayısı 5 olduğu için, 6 olarak belirleyin. 

Manşet kategorisindeki haberler 6. sıradan itibaren bu bölümde yayınlanmaya devam edecektir. İsterseniz başka bir yerde yeniden Manşet kategorisini seçip, bu sefer 15. haberden itibaren yayına alabilirsiniz. İlk haber sayısı sayesinde kategorileri dilediğiniz şekilde parçalara bölerek yayınlayabilirsiniz. 

Aşağıdaki örnekte GÜNCEL kategorisi ana sayfa içinde çeşitli bölümlere ayrılacaktır :

Akışkan Ana Sayfa

Örneğimizde, Güncel kategorisinin ilk parçasında 5 haber yayınlanmasını istiyoruz. İlk Haber Sırasını ise 1 olarak belirliyoruz. Bu sayede 1. haberden başlayarak toplam 5 haber yayınlıyoruz.


 

Akışkan Ana Sayfa

Güncel kategorisini ana sayfanın başka bir yerinde yeniden tanımlamak istediğimizde ise; daha önce ilk 5 haberi yayınladığımız için, bir sonraki haberin başlangıç sayısı 6 olmalıdır. Haber sayısını ise istediğimiz gibi belirleyebiliriz. Yukarıdaki resimde sistem ana sayfada Güncel kategorisinin ikinci bölümünü, 6. haberden başlatacak ve 5 haber yayınlayacaktır.


Akışkan Ana Sayfa

Kategorileri bu şekilde dilediğimiz kadar parçalara ayırabiliriz. 7. sırada aynı kategori, daha önce ilk iki bölümde 11 haber yayınlandığı için 12 den başlatılmış ve 2 haber yayınlanması istenmiştir.


 Orta çıkan sonuç şöyle olacaktır.

Ana sayfa sonuç gösterimi

 

 

Ana sayfa düzenini ilk kurulum haline döndürmek için yine bu sayfada bulunan  Ana Sayfayı Sıfırla  tuşuna basmanız yeterlidir. Ana sayfa düzeni sıfırlandığında mevcut yeni kategorilerinize göre sıralama satırlarını güncellemeniz gerekebilir.

 

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Reklam veya Html Kodu Ekle
Ana Sayfaya Yeni Modül Ekleme
Haber Düzenleme
Haber Ekle
Kategori Ekle
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 23
Kategori: Site Yönetimi
Verilen Puan (Oylar): İçerik Puanı 4.4/5.0 (74)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid